V prvej polovici tohto roka pribudlo v druhom pilieri takmer 70-tisíc sporiteľov

Dátum vydania

Počet sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri každý mesiac stúpa. Tomuto trendu nezabránilo ani znevýhodnenie podmienok sporenia znížením percenta finančných príspevkov platné od začiatku tohto roku. Počas prvých šiestich mesiacov tohto roka pribudlo v druhom pilieri viac ako 69-tisíc sporiteľov zhodnocujúcich si úspory na dôchodok, pričom ku koncu júna 2024 ich bolo dohromady viac ako 1,908 milióna.

Sporiteľov pribúda

V minulom roku do druhého piliera vstúpilo rekordných takmer 95-tisíc ľudí. S výnimkou roku, keď tento systém vznikol, je to dosiaľ najvyšší prírastok v novodobej histórii slovenského dôchodkového systému. V druhom pilieri si tak sporí takmer 70 % pracujúcej populácie Slovenska, čo predstavuje viac ako 1,9 milióna ľudí.

V prvých šiestich mesiacoch tohto roka však do systému podľa dát Asociácie dôchodkových správcovských spoločností vstúpilo presne 69 557 ľudí.

Ak doterajší trend vydrží do konca roka, minuloročný rekord bude výrazne prekonaný. Deje sa to napriek tomu, že podmienky v druhom pilieri sú v tomto roku menej priaznivé ako v tom predchádzajúcom.

S platnosťou od 1. januára 2024 totiž došlo k zníženiu odvodu z pôvodných 5,5 % na 4 % hrubej mzdy. Pri mladých ľuďoch do 30 rokov to podľa prepočtov výskumníkov z Oranžovej obálky znamená, že prídu až o 88 eur mesačne.

Takmer 15,7 miliardy eur

Aktuálne dôchodkové správcovské spoločnosti v druhom pilieri spravujú takmer 15,7 miliardy eur, pričom ešte na začiatku tohto roku táto suma predstavovala „len“ približne 14 miliárd eur. Od polovice minulého roka prebieha presun úspor takmer trištvrte milióna sporiteľov.

Majetok pasívnych sporiteľov a tých, ktorí požiadali o vstup do predvolenej investičnej stratégie (PIS), sa postupne prerozdeľuje medzi indexový akciový fond a garantovaný fond podľa veku sporiteľov. V negarantovaných fondoch (10,17 miliardy eur) je v súčasnosti alokovaných takmer dvakrát viac finančných prostriedkov ako v tých garantovaných (5,51 miliardy eur).

Lepšie aj horšie roky

Mimochodom, dôchodkové fondy majú za sebou výborné aj horšie roky. Kým v roku 2021 zaznamenali úspešnú bilanciu, v nasledujúcom roku sa prepadli do hlbokého mínusu, pričom vlani sa opäť dokázali dostať z červených čísel.

Občania by však pri pohľade na svoj účet mali zostať pokojní, pretože pri zhodnocovaní za posledných 10 rokov sú všetky garantované aj negarantované dôchodkové fondy v pluse. Od roku 2006 boli sporiteľom z doplnkového dôchodkového sporenia vyplatené dávky vo výške 1,9 miliardy eur.

***

Sporitelia pribúdajú aj v treťom pilieri

V tomto roku sa darí aj tretiemu pilieru. Aktuálne má už viac ako milión sporiteľov a vklady v ňom v správe dôchodkových spoločností dosahujú viac ako 3,86 miliardy eur. Len počas uplynulých piatich rokov v ňom pribudlo vyše 200-tisíc účastníkov, pričom v predchádzajúcom roku to bolo presne 86 788 občanov Slovenska. Na dávkach z doplnkového dôchodkového sporenia bolo od roku 2006 vyplatených 1,9 miliardy eur.

Facebook Twitter Email


Zdroj
Finreport.sk
Autor
Robert Juriš

Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.