Seniori budú čoskoro tvoriť pätinu obyvateľov Slovenska
 
Pokles demografickej krivky bol u nás dlhodobo vnímaný ako problém západoeurópskych krajín. Dnes je všetko inak. Problém máme aj my.
Kým v roku 2001 tvorila skupina obyvateľov nad 65 rokov 11,4 percenta celkovej populácie, do roku 2011 vzrástol ich podiel na 12,7 percenta. Podľa posledného sčítania obyvateľov, domov a bytov z roku 2021 tvoria seniori nad 65 rokov až 17 percent celkovej populácie.
Skutočná dôchodková kríza už preto nie je len vzdialená fatamorgána, ale naberá zreteľné kontúry. Okrem necelého milióna slovenských seniorov ich pomerne výstižne ilustruje vývoj indexu starnutia.
Index vyjadruje pomer osôb v poproduktívnom veku (65+) k osobám v predproduktívnom veku, teda k deťom do 14 rokov. Kým pred dvadsiatimi rokmi mal index hodnotu 60,2, o desať rokov neskôr poskočil na 82,6 a po poslednom sčítaní už prekročil stovku. Aktuálny index starnutia je 107, čo znamená, že seniorov je na Slovensku po prvýkrát viac než detí.
Situácia sa líši v závislosti od regiónov. Obyvateľstvo starne najpomalšie v Prešovskom kraji (index: 81,21). Naopak, najrýchlejšie starne Nitriansky kraj. Index starnutia najmenej narástol v Bratislavskom kraji, kde sa aktuálne drží na hodnote 104. Jednou z príčin je rast reprodukcie v Bratislave a okolí v posledných rokoch, vďaka ktorému si kraj udržiava najlepšie čísla v rámci Slovenska. Ani toto oživenie reprodukcie v niektorých regiónoch však nie je dostatočné na zvrátenie demografických zmien.
Postupné starnutie populácie umocňuje aj rastúca stredná dĺžka života. Tá s výnimkou pandemického zakolísania roky kontinuálne stúpa. Aktuálna priemerná dĺžka života Slovákov je 77 rokov.
Do roku 2040 by sa mal priemerný Slovák dožiť osemdesiatky. Kvalita života vo vyššom veku je však celkom iná hodnota. Závisí od nestálych premenných ako zdravotný stav, sociálne väzby a predovšetkým finančná zabezpečenosť.
Takže čo to znamená? Seniorov bude v populácii čoraz viac a budeme žiť čoraz dlhšie. Čaká nás dôchodkový problém. Bude chýbať aktívna pracovná sila v ďalšej generácii, ktorá by mala prispievať na naše budúce dôchodky. A tie budú iba menšie.
Slovenskí seniori sú dnes zároveň na chvoste európskych krajín v hodnotení dĺžky života dožitého v zdraví. Dôchodky vyplácané dávkovo v prvom pilieri už teraz nepokrývajú životné potreby seniorov či náklady na zdravotnú a sociálnu starostlivosť.
Preto budú už pre dnešných štyridsiatnikov kľúčovým zdrojom dôchodkového príjmu vlastné úspory a ich rozloženie. Stojí za to venovať im pozornosť.
Zdroje:
SODB2021 – Obyvatelia – Základné výsledky (scitanie.sk)
Populacna-prognoza-2040.pdf (sav.sk)
Life Expectancy by Country 2023 (worldpopulationreview.com)
Number of healthy years of life: countries compared – Products Eurostat News – Eurostat (europa.eu)