Rok draka prináša skvelé správy a tučné zisky pre sporiteľov
Niečo musí byť na tomto roku výnimočné, keď americký referenčný akciový index S&P 500 len za prvých šesť mesiacov prelomil historické maximum 33-krát.
Americkým, ale aj európskym a japonským akciám sa tento rok mimoriadne darí. Hitom roka sú, samozrejme, technologické firmy zaoberajúce sa umelou inteligenciou, o ktorej sú investori presvedčení, že bude podporovať rast produktivity práce.
S rastom produktivity je hospodárstvo schopné vyrábať a zároveň spotrebovávať čoraz viac tovarov a služieb pri rovnakom množstve vynaloženej práce, ktorej intenzita je vyššia. Produktivita je na individuálnej úrovni dôležitá pre pracovníkov a spotrebiteľov, ale tiež pre vedúcich predstaviteľov podnikov, analytikov tvorcov vládnych politík a vládnych štatistikov.
Zvýšili sa očakávania podnikových ziskov a to sa premietlo do vyššieho ocenenia podnikov, ktorých akcie sa obchodujú na burzách. Tento impozantný rast je o to pôsobivejší, že k nemu dochádza v čase, keď sa firmy prispôsobovali prostrediu s vyššími úrokovými sadzbami, ktoré trvá už viac ako dva roky.
Trhové ceny navyše naznačujú, že Federálny rezervný systém v roku 2024 pravdepodobne zníži sadzby len raz alebo dvakrát, pričom na začiatku roka sa počítalo až so siedmimi zníženiami dolárových úrokov. Optimizmus v súvislosti s trvalým hospodárskym rastom a potenciálom umelej inteligencie pomohol trhom dosiahnuť výrazné zisky.
Napriek korekciám v priebehu augusta a na začiatku septembra je všeobecný trhový výhľad pozitívny. Dá sa očakávať, že globálne akcie budú naďalej dosahovať nové maximá aj napriek tomu, že v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov sa na trhu objavia ďalšie prekvapenia.
Väčšina stratégov si myslí, že Fed bude tento rok znižovať úrokové sadzby v jednom či dvoch krokoch po 25 bázických bodov, pričom v roku 2025 budú ďalšie zníženia nasledovať raz za štvrťrok. Tento základný scenár však predpokladá, že rastové a inflačné prostredie zostane priaznivé a ceny nezačnú opätovne akcelerovať nad dvojpercentnú úroveň cielenú centrálnymi bankami.
Mnohé cyklické sektory ako napríklad doprava a bývanie v súčasnosti fungujú na hranici recesie a zníženie úrokov by mohlo byť iskrou, ktorá zapáli ich výkonnosť. To by sa premietlo do posilnenia hospodárstva a možno aj dynamickejšieho rastu cien, keďže ponuka nových viacbytových jednotiek začína vysychať a počet začatých stavieb nových viacbytových budov sa už v porovnaní s rokom 2022 prepadol o viac ako tretinu.
Zdrojom dezinflácie a cenovej stability doteraz boli tovary, no tie už možno dosiahli svoje dno. To by mohlo prispieť k vyšším cenám pre spotrebiteľov.
Rizikom budúceho vývoja svetových akcií je tiež zmiernenie investičného boomu v oblasti umelej inteligencie. Šesť najväčších spoločností v indexe S&P 500 , teda Nvidia, Microsoft, Apple, Alphabet, Amazon a Meta sa intenzívne angažuje v tejto oblasti a spoločne prispeli k takmer dvom tretinám tohtoročného nárastu indexu.
Tieto veľké zisky odrážajú predovšetkým zvýšené očakávania. Do roku 2027 budú príjmy spoločnosti Nvidia z dátových centier predstavovať neuveriteľných 10 percent všetkých plánovaných kapitálových výdavkov v rámci indexu S&P 500.
To by bol rovnaký podiel ako podiel IBM na vrchole rozmachu mainframov v roku 1969 alebo podiel spoločností Cisco, Lucent a Intel na vrchole rozmachu dot-com v roku 2000. Napriek optimizmu v súvislosti s umelou inteligenciou predstavuje tento segment jedno z najväčších rizík pre akciové trhy, pretože kapitálové výdavky a rast ziskov by sa mohli spomaliť. Ak by sa trhový príbeh o umelej inteligencii oslabil, mohlo by to utlmiť výkonnosť indexu S&P 500.
Tretím zdrojom rizika je vývoj v Číne, ktorej hospodárstvo v posledných troch rokoch zaostávalo za očakávaniami aj oficiálnymi cieľmi. Číňania síce reagovali čiastkovými opatreniami, ktoré síce podporili rast, ale nestimulovali ekonomiku.
V dôsledku toho čínsky akciový trh klesol v porovnaní s cyklickým vrcholom z roka 2021 o viac ako polovicu, objem predaja nehnuteľností klesol o tretinu a v krajine draka sa šíri spotrebiteľský aj investičný pesimizmus. Ak sa plánovačom v Pekingu podarí podporiť ekonomiku, naštartuje aj globálne finančné trhy.
Na konci prvého septembrového týždňa síce americké akcie padli najviac od marca minulého roka v dôsledku obáv o hospodársky rast po slabých údajoch z amerického trhu práce, čo viedlo k pochmúrnej atmosfére a intenzívnemu predaju, no lacnejšie dolárové a eurové úroky sú svetlom na konci tunela svetových akcií.
Aj vďaka tomu sa dôchodkovým fondom darí
Indexový fond Progres spoločnosti Allianz – Slovenská dôchodková správcovská spoločnosť za rok ku koncu augusta zhodnotil majetok sporiteľov o 21,3 percenta a dlhopisový fond Garant o 3 percentá. Kokteil namiešaných akcií v dynamickom investičnom portfóliu priniesol sporiteľom dokonca o trochu vyššie zhodnotenie ako nemecký akciový index DAX.
Upozornenie podľa zákona č. 43/2004 Z. z.: S uzatvorením zmluvy s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou je spojené aj riziko a doterajší alebo propagovaný výnos portfólia dôchodkového fondu v jej správe nie je zárukou budúceho výnosu portfólia dôchodkového fondu. Výkonnosť fondov nezahŕňa infláciu. Činnosť dôchodkovej správcovskej spoločnosti je pod dohľadom Národnej banky Slovenska.