Prvý kvartál odvážnym prial

Dátum vydania

Naše dva dôchodkové fondy sa v prvom štvrťroku 2021 uberali opačným smerom – na jednej strane mierny pokles fondu Garant, na strane druhej silný rast fondu Progres.

Dôvodom takéhoto vývoja je rozdielny vývoj na svetových akciových a dlhopisových trhoch.

Fond Progres   +6,88 %*

Akciové trhy začali rok opatrne, január či február žiadny silný trend nepriniesol, vývoj bol určovaný hlavne pandémiou a perspektívou očkovania.

Záver januára sa niesol v znamení „vzbury“ drobných investorov proti veľkým hráčom. Tí nakupovali tituly, ktoré veľké fondy predávali na krátko. Straty hedžových fondov boli enormné – počítali sa v miliardách. Ani drobní investori však z tejto hry nakoniec ako víťazi nevyšli, kto nestihol včas vystúpiť, nakoniec skončil s čiernym Petrom (čítaj veľkou stratou) v rukách.

Obavy o stabilitu finančných trhov však stiahli v závere januára akciové indexy naprieč svetom. Hedžové fondy sa do žiary reflektorov dostali opäť v marci, kde krach dovtedy neznámeho fondu Archageos vysekol miliardovú sekeru viacerým bankám, ktoré im na riskantné investovanie požičali kapitál.

Silnejší rast cien akcií však prišiel v marci. Americké akciové indexy prepisovali historické rekordy a index S&P500 atakoval okrúhlu hodnotu 4 000 bodov.

Akciové indexy v USA za štvrťrok zhodnotili o 5 %, po zohľadnení posilnenia dolára však pre európskeho investora zhodnotenie predstavovalo 10 %. Ostatné regióny zaznamenali nižší rast, a to v rozpätí 2,5 – 3,5 %.   Zlý štvrťrok má za sebou zlato, ktorého cena poklesla o viac ako 5 %.

Fond Garant   -0,52 %*

Pokles hodnoty fondu Garant súvisí (ako takmer vždy) s rastom sadzieb na dlhopisových trhoch. Ceny dlhopisov sa hýbu vždy proti pohybu sadzieb na trhu. Ak úrokové sadzby rastú, ceny už vydaných dlhopisov klesajú a naopak.

Týmto pohybom ceny prispôsobujú svoj výnos aktuálnym trhovým podmienkam. Rast sadzieb v prvom štvrťroku sme si do eurozóny tentoraz doviezli z druhej strany Atlantiku. Po ohlásení plánov na masívne stimuly v USA sa trhy začali obávať postupného rastu inflácie, na čo zareagoval dlhopisový trh rastom výnosov, ten sa následne prelial aj do eurozóny.

ECB sa takýto vývoj ani trocha nepozdáva, a preto verbálne proti nemu vystupovala a neskôr aj oznámila plány na zvýšenie svojich intervenčných nákupov dlhopisov na trhu s cieľom stlačiť výnosy smerom dole.

Ak porovnáme štvrťročnú bilanciu v USA a eurozóne, celkom sa jej to aj podarilo – kým v USA desaťročný štátny dlhopis ponúkal ročný výnos 0,9 % na začiatku roka, na konci marca to bolo už 1,75 %. Nemecký štátny dlhopis sa v tom istom čase posunul z -0,6 % na -0,35 %.  Rast sadzieb síce krátkodobo pôsobí na hodnotu úspor negatívne, no v dlhodobom horizonte vyššie sadzby prinášajú vyššie zhodnotenie.

*Výsledky predstavujú už konečné hodnoty po odpočítaní odplát za správu a zhodnotenie a bez zohľadnenia inflácie.

Facebook Twitter Email


Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.