Peniaze z druhého piliera je možné aj dediť: Pozrite si, aké sú pravidlá (poradňa)
Jedným zo zásadných rozdielov medzi prvým a druhým dôchodkový pilierom na Slovensku je možnosť zanechať niečo aj svojim dedičom. Kým prostriedky z priebežného prvého piliera sú určené len aktuálnym dôchodcovom, v prípade druhého piliera je to už inak. Pri niektorých formách výplaty dôchodku totiž v prípade smrti jeho poberateľa môžu nespotrebovanú časť úspor zdediť pozostalí. Viac si o možnostiach dedenia úspor z druhého piliera povieme v ďalšej časti našej poradne.
V minulej časti poradne sme sa venovali konkrétnym spôsobom, ako je možné si peniaze z druhého piliera užiť. Jednotlivé formy dôchodkov sa pritom líšia aj z hľadiska možného dedenia nevyužitých úspor. V zmluve o starobnom dôchodkovom sporení uzatvorenej s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou (DSS) má sporiteľ právo určiť oprávnenú osobu, resp. viaceré osoby, ktorým sa majetok vyplatí v prípade jeho úmrtia.
Sociálna poisťovňa zároveň upozorňuje, že ak si sporiteľ neurčí oprávnenú osobu, nasporená suma bude predmetom dedenia podľa Občianskeho zákonníka. Navyše, ak je oprávnená osoba alebo dedič sporiteľom, môže si dať uvedený majetok na základe žiadosti previesť na svoj osobný dôchodkový účet v DSS. „To isté platí aj v prípade úmrtia sporiteľa, ktorý už síce dovŕšil dôchodkový vek, ale o dôchodok z II. piliera ešte nepožiadal, keďže takýto sporiteľ je stále vo fáze sporenia,“ dodáva poisťovňa.
Vo výplatnej fáze v prípade vyplácania doživotného dôchodku je poskytovaná 7 ročná garancia. To znamená, že ak poberateľ dôchodku zomrie počas prvých 7 rokov, zostatok sumy, ktorá mala byť vyplatená počas týchto 7 rokov, poisťovňa vyplatí oprávnenej osobe, ktorú poberateľ určil v zmluve s poisťovňou. „Ak tak poberateľ neurobil alebo takáto osoba zomrela, nevyplatená suma za toto obdobie je predmetom dedenia. Ak sporiteľ podpíše zmluvu s poisťovňou, ale zomrie skôr, ako mu vznikne nárok na výplatu prvého dôchodku, celá nasporená suma, za ktorú si tento dôchodok zakúpil, je predmetom dedenia,“ dodáva Sociálna poisťovňa.
Pri programovom výbere je možné dediť nevyplatené prostriedky. Získa ich oprávnená osoba, ktorú si jeho poberateľ určil v zmluve o starobnom dôchodkovom sporení. Ak tak poberateľ programového výberu neurobil alebo takáto osoba zomrela, je celá nevyčerpaná suma programového výberu predmetom dedenia. To znamená, že sa dedí podľa Občianskeho zákonníka.
Pri dočasnom dôchodku sa úspory nededia
Dočasný dôchodok tvorí akúsi alternatívu voči programovému výberu. Môže byť vyplácaný po dobu 5, 7 alebo 10 rokov. Ak však počas jeho poberania zomrie jeho poberateľ skôr, ako mu bude vyplatený posledný dohodnutý dôchodok, nevyplatená suma nie je predmetom dedenia.
„Ak sa pri podpise zmluvy s poisťovňou dohodne aj pozostalostné krytie a v čase úmrtia poberateľa už nebude mať pozostalých alebo títo zomrú počas obdobia výplaty pozostalostného dôchodku, nevyplatená suma určená na výplatu pozostalostného dôchodku je predmetom dedenia,“ dodáva Sociálna poisťovňa.