Niekoľko dôležitých zmien v druhom pilieri: ako to bude po novom a koho sa dotkne presun úspor?
V dôchodkovom systéme prišli od 1. júla viaceré zmeny, ktoré sa týkajú najmä predvolenej investičnej stratégie v druhom pilieri. Tá má za úlohu zhodnotiť vaše úspory rýchlejšie a efektívnejšie a má byť otvorená pre všetkých občanov. Podľa dát je momentálne v druhom pilieri v súčasnosti viac ako 700-tisíc pasívnych a vyše milióna aktívnych sporiteľov.
730 dní
Po novom budú vaše peniaze uložené v indexovom fonde, až kým dovŕšite 50 rokov. Následne sa presunú do takzvaného dlhopisového fondu tempom štyroch percent ročne, takže keď budete mať 60 rokov, budete mať v indexovom uložených 60 percent úspor a v dlhopisovom 40 percent. Čo konkrétne znamenajú indexované a dlhopisové fondy? Vďaka tým prvým môžete investovať nielen do akcií konkrétnej firmy, ale priamo do celého segmentu, štátu či iného výberu. Na druhej strane dlhopisy môžu vydávať firmy aj štáty, pretože je to spôsob, akým sa zadlžujú a idú do deficitu. Ponúkajú však menšie výnosy ako indexové.
Ste invalidný penzista? Pozrite sa, ako sa vám zmenil spôsob vyplácania a výška dávok
Do novej investičnej stratégie sú zaradení pasívni sporitelia, ktorých majetok bol v roku 2013 kompletne celý presunutý do dlhopisového fondu a odvtedy neurobili žiadne rozhodnutie o svojich úsporách. Občanom narodeným od roku 1969 sa presunú úspory do indexových fondov a tiež aj nové povinné príspevky, tým starším, narodeným do roku 1968, tam budú smerovať iba príspevky. Zaradený bol každý, kto teda od mája tohto roka začal byť prvýkrát ekonomicky aktívny a platil sociálne odvody, či už sám, alebo to za neho robil jeho zamestnávateľ. Ak by ste chceli do investičnej stratégie vstúpiť, alebo z nej odísť, môžete to urobiť kedykoľvek bez akýchkoľvek postihov. Ak by ste nechceli byť v druhom pilieri, budete mať 730 dní na to, aby ste svoje rozhodnutie oznámili Sociálnej poisťovni, a vaša účasť na starobnom dôchodkovom sporení sa zruší.
Rôzne výhody
„Celý proces presunov úspor si vyžaduje náročnú prípravu a starostlivú segmentáciu. Zároveň nám záleží na tom, aby sme komunikovali všetky zmeny konkrétne a zrozumiteľne,“ približuje aktuálne dáta Miroslav Kotov, predseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností. Podľa neho jednou z výhod druhého piliera je aj výber konkrétnej správcovskej spoločnosti a fondu, pričom v ostatných pilieroch túto možnosť nemáte. V budúcnosti, po dosiahnutí dôchodkového veku, vám peniaze vyplatia.
Druhý pilier prináša aj tieto výhody:
1. Viete si vybrať, akým spôsobom vám dôchodok vyplatia
2. Využívate všetky výhody sporenia, ako napríklad efekt zloženého úročenia
3. Peniaze sa odvádzajú ešte pred zdanením hrubej mzdy
4. Úspory sa dajú dediť
Zdroj: Allianz
Starobné penzie 600 eur či zdanenie výsluhových dôchodkov pre eštebákov. Čo ešte sľubujú strany seniorom?
Ďalšou zmenou, ktorá príde od 1. januára 2025, je zmena výplatnej fázy. Po splnení všetkých podmienok si tak budete môcť vybrať polovicu úspor, druhú polovicu si zakúpite po desiatich rokoch. Definitívne sa ruší aj možnosť zdaňovania jednorazového výberu. Stále bude platiť, že si svoje financie môžete slobodne vybrať, no už nedostanete žiadne garancie. Zároveň sa zrušil aj poplatok za vedenie účtu a tiež takzvaný výkonnostný poplatok. Podľa Kotova sa zvýšil z 0,3 percenta ročne na 0,45 percenta, od tohto roka bude klesať počas dvoch rokov na cieľový stav 0,40 percenta. V tomto a budúcom roku bude výška príspevku do druhého piliera 5,5 percenta hrubej mzdy, v rokoch 2025 až 2026 bude 5,75 a v roku 2027 cieľových šesť percent. Prvé zmeny prišli v januári tohto roka. Patria medzi ne zrušenie akceptačných listov a zníženie celkovej úrovne odplát. Okrem toho sa zaviedol aj automatický vstup do druhého piliera pri prvom dôchodkovom poistení z toho prvého do veku 40 rokov. Táto hranica sa bude následne prispôsobovať zmene dôchodkového veku. Sporiteľ bude mať možnosť zo systému do dvoch rokov vystúpiť. Cieľom je podľa rezortu práce vyššia efektívnosť sporiacej a výplatnej fázy.