Garantované fondy zaručujú akurát to, že nezarobíte

Dátum vydania

Garantované fondy zaručujú akurát to, že nezarobíte. S rastúcou infláciou je to ešte horšie

Aj keď sa podiel prostriedkov v garantovaných fondoch druhého dôchodkového piliera znižuje, stále tvoria výraznú väčšinu

Na začiatku roka 2021 bola v garantovaných fondoch druhého dôchodkového piliera 7,1 miliardy a celkovo bolo v druhom pilieri necelých 10,4 miliardy eur. Celý sporiaci systém v tomto roku ďalej rastie napriek tomu, že v podstate absolútne neplní svoj účel. Peniaze, ktoré obyvatelia Slovenska posielajú do tohto systému, sa absolútne nezhodnocujú, dokonca by mnohí sporitelia boli na tom lepšie, keby tieto peniaze nechali ležať na bežnom účte bez pohybu. Celú situácia ešte zhoršuje inflácia.

Neuspokojivé výsledky

Znie to ako katastrofa, no nie je to chyba systému ako takého. Druhý pilier je nastavený tak, že zarába tým sporiteľom, ktorí ho vedia správne použiť. Sporitelia na Slovensku, bohužiaľ, majú takú obrovskú averziu voči riziku strát v negarantovaných fondoch, že si radšej volia istú stratu v garantovaných fondoch.

Garantované fondy sa od začiatku roku oslabili v intervale od 0,15 percenta po zhruba 3,66 percenta. Ak by tieto peniaze ležali na bežnom účte za úrok napríklad 0,01 percenta, títo klienti by na tom boli lepšie. Napriek tomu sa do druhého piliera, najmä do garantovaných fondov, lejú ďalšie prostriedky. Napriek tomu, že garantované fondy vyrábajú stratu, do 10. decembra tohto roku sa hodnota majetku v nich zvýšila z 7,1 miliardy eur na viac ako 7,29 miliardy eur.

„Čistá hodnota majetku druhého piliera dôchodkového sporenia rástla v doterajšom priebehu roka 2021 rekordným tempom. Do veľkej miery je to výsledok väčšej sumy odvedených príspevkov, ktorú potiahli obvyklé faktory – rast počtu sporiteľov, miezd a sadzby povinných odvodov,“ upozorňuje Národná banka Slovenska s tým, že do konca septembra tohto roku sa hodnota celého druhého piliera zvýšila o 1,1 miliardy eur.

Fungujú negarantované fondy

Napriek tomu, že indexové fondy sú v absolútnej menšine v porovnaní s celkovou hodnotou peňazí v druhom pilieri, sú vo výraznej miere zodpovedné za zhodnotenie prostriedkov v tomto sporiacom systéme. Objem prostriedkov vo všetkých negarantovaných fondoch dosiahol celkovo 38,3 percenta. Aspoň v tomto smere sa situácia zlepšuje, keďže na začiatku tohto roka bol podiel negarantovaných fondov na celom majetku iba viac ako 31 percent.

Napriek tomu sa prostriedky presúvajú pomaly a klienti dôchodkových správcovských spoločností sa oberajú o peniaze. Viceguvernér NBS Ľudovít Ódor pre TREND poznamenal, že sporitelia sa v súčasnosti obrali o desať miliárd eur.

Rast cien je problém pre sporiteľov

Ešte väčší problém je slabá výkonnosť garantovaných fondov v čase, keď stúpa inflácia. V novembri celkový sa rast cien tovarov a služieb zrýchlil na 5,6 percenta. Ide o 17-ročné maximum, teda ceny rastú najrýchlejšie od decembra 2004.

Problémom je rast cien bývania aj potravín. „Potraviny a bývanie sú oblasti, na ktoré Slováci zo svojich rodinných rozpočtov míňajú najviac. Potraviny im totiž ukrajujú z ich nákladov približne pätinu, v prípade bývania ide dokonca o štvrtinu celkových výdavkov. Aj preto sú na ich vyššie ceny spotrebitelia citlivejší. Tempo zdražovania v novembri sa zrýchlilo v oblasti potravín a nealkoholických nápojov, ale aj v oblasti bývania. Obe tieto oblasti sa, vďaka ich mohutnému zastúpeniu v spotrebnom koši, podpísali výrazne pod celkový nárast spotrebiteľských cien na Slovensku,“ hovorí Eva Sadovská, analytička Wood & Company.

Ceny potravín v novembri medziročne stúpli až o 4,5 percenta. Bývanie podľa údajov štatistického úradu zdraželo o štyri percentá.

K celkovej miere inflácie si môžu sporitelia v garantovaných fondoch smerom k dôchodkom pripočítať aj stratu, ktorú im generujú garantované fondy. Ak chcú sporitelia v druhom pilieri poraziť infláciu, jednoznačne musia svoje prostriedky smerovať do negarantovaných fondov.

To, že práve garantované fondy nedočiahnu ani na nulu, nie je náhoda. Garancia v týchto fondoch hovorí, že správcovské spoločnosti doručia sporiteľovi v konkrétnom desaťročnom horizonte aspoň nulový výnos. Pre správcovské spoločnosti to znamená, že investujú veľmi konzervatívne, aby sa nedostali do straty. Práve konzervatívne investície v prostredí nízkych úrokových sadzieb nedokážu doručiť zaujímavý výnos. Na druhej strane nízke úrokové sadzby prispievajú k tomu, že ceny stúpajú. Pre sporiteľov v garantovaných fondoch sú teda nízke sadzby dvojitý bič. Svoje peniaze nezhodnotia a ich životné náklady sa zvyšujú.

Kritický rok 2013

K podobe v akej sa v súčasnosti nachádza druhý pilier výrazne prispel rok 2013. Vtedy totiž nastal automatický presun sporiteľov do garantovaných fondov. Každý sporiteľ, ktorý s týmto presunom nesúhlasil, musel aktívne svoj nesúhlas vyjadriť, čo urobilo len minimum sporiteľov. Do garantovaných fondov sa tak presunulo asi päť miliárd eur a 800-tisíc sporiteľov.

V tom čase bola pri moci vláda Roberta Fica, ktorý v minulosti označil druhý pilier za pravicové fiasko. Fiaskom je jednoznačne to, že sa väčšina prostriedkov v druhom pilieri znehodnocuje, no práve vláda Smeru k tomu výrazne prispela.

Facebook Twitter Email


Zdroj
Trend.sk
Autor
Ján Beracka

Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.