Druhý pilier je pre všetkých. Najmä však pre ľudí s víziou

Dátum vydania

Predovšetkým pokiaľ sa vízia týka slušného dôchodku.

Keď sa v lete minulého roka začali presuny úspor v druhom pilieri z garantovaných fondov do výnosnejších indexových fondov, v konzervatívnej druhopilierovej miske váh sa nachádzali približne dve tretiny úspor. Ani nie po roku sú misky takmer vyrovnané: v negarantovanom fonde Progres je už viac ako 48 percent* dôchodkových úspor. Ide o takmer dve miliardy eur pre budúcich dôchodcov.

Výhodný? Skôr nevyhnutný

Blížime sa teda k vyrovnaniu. V lete 2025 by mal byť pomer opačný ako na začiatku v prospech indexového fondu. Presuny úspor v zmysle predvolenej investičnej stratégie tým budú zavŕšené. Vďaka PIS budú mať sporitelia svoje peniaze rozdelené rozumne s ohľadom na svoj vek. Druhý pilier má však aj ďalšie nezanedbateľné výhody:

  • na rozdiel od prvého piliera dôchodkové úspory sú majetkom sporiteľa a podliehajú dedeniu,
  • úspory si môžete zvyšovať dobrovoľnými príspevkami,
  • poplatok správcovi úspor predstavuje iba 0,4 percenta** z objemu úspor ročne,
  • ak chcete svoje úspory spravovať inak ako v predvolenej investičnej stratégii, môžete sami rozhodovať o ich rozdelení vo fondoch,
  • výšku úspor si môžete kedykoľvek overiť,
  • na činnosť DSS dohliada Národná banka Slovenska, depozitár, audítor, kontrolór a vy,
  • bezpečnosť sporenia v garantovanom fonde je posilnená individuálnymi garanciami.

K tomu všetkému treba dodať, že výkonnosť dôchodkových fondov zrkadlí svetovú ekonomiku. Fondom sa preto výborne darí aj v súčasnosti, keď domáce príjmy rastú pomalšie.

V minulom roku vstúpilo do druhého piliera Allianz – SDSS rekordných 34-tisíc nových sporiteľov. Aktuálne spravujeme úspory viac ako 495-tisíc klientov. Ich dôvera svedčí o tom, že s druhým pilierom pre svoju budúcnosť počítajú. A robia dobre. Napokon, pri ročnej výkonnosti indexu na úrovni takmer 19 percent je na krivky zhodnotenia skutočne radosť pozerať.

Rok v druhom pilieri je ako minúta

Demografické krivky už pôsobia menej pozitívne.  V konečnom dôsledku však z oboch rovníc, demografickej i finančnej, vychádza druhý pilier takmer ako nutnosť. Perspektívny spôsob, ako si zabezpečiť spokojnejšiu budúcnosť.

Napriek tomu visí nad druhým pilierom stále niekoľko otáznikov. Sú nimi predovšetkým zásahy štátu. Viaceré z nich nenávratne poškodili výšku dôchodkov v minulosti a aktuálne sú na programe dňa opäť. Otváranie druhého piliera ani ďalšie znižovanie povinných príspevkov však nie je šťastným riešením pre státisíce budúcich dôchodcov. Druhý pilier je totiž dlhodobý produkt, na ktorý je potrebné sa pozerať v širšej mierke. Nie jedného ani štyroch rokov.

* údaj k 8. 3. 2024, zdroj: ADSS

** 0,425 % v roku 2024, 0,4 % p. a. od roku 2025

Facebook Twitter Email


Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.