Druhý pilier čakajú zásadné zmeny. Dôležitá novinka sa posúva o rok, čoho sa týka?
Ministerstvo práce navrhuje opäť posunúť začiatok zmien vo výplatnej fáze o dva roky s tým, že budú platiť od 1. januára 2026. Po splnení všetkých podmienok si potom budete môcť vybrať polovicu úspor, tú druhú po desiatich rokoch.
Definitívne sa zruší aj možnosť zdaňovania jednorazového výberu. Stále bude platiť, že si svoje financie môžete slobodne vybrať, no už nedostanete žiadne garancie.
Zvyšné úspory
Podľa rezortu je nevyhnutné spresniť, aká časť aktuálnej hodnoty osobného dôchodkového účtu sporiteľa sa má po dovŕšení dôchodkového veku použiť na vyplatenie starobného, respektíve predčasného starobného dôchodku zo starobného sporenia, či celá hodnota úspor alebo jej polovica. Sociálna poisťovňa stanovila aktuálnu dôchodkovú hodnotu na 17,7688 eura.
Tieto korekcie následne umožnia ministerstvu práce vydať aj tri vykonávacie predpisy, na základe ktorých majú Sociálna poisťovňa a dôchodkové správcovské spoločnosti realizovať nové postupy v praxi. Ako sa to prejaví v praxi?
Od dosiahnutia dôchodkového veku sa nasporená suma rozdelí na dve polovice. Jednu polovicu bude dôchodková spoločnosť vyplácať počas 10 rokov takzvaným programovým výberom sporiteľovi, druhá sa bude naďalej priebežne zhodnocovať vo fondoch. Počas týchto 10 rokov budú tieto sumy dediteľné medzi vašich príbuzných. Následne si môžete zo zvyšných úspor zakúpiť doživotný dôchodok v životnej poisťovni.
Aké zmeny už prišli? V dôchodkovom systéme sa prejavili od 1. júla minulého roka a týkajú sa najmä predvolenej investičnej stratégie v druhom pilieri. Tá má za úlohu zhodnotiť vaše úspory rýchlejšie a efektívnejšie a má byť otvorená pre všetkých občanov. Podľa dát je momentálne v druhom pilieri v súčasnosti viac ako 800-tisíc pasívnych a vyše milióna aktívnych sporiteľov.
Po novom sú vaše peniaze uložené v indexovom fonde, až kým dovŕšite 50 rokov. Následne sa presunú do takzvaného dlhopisového fondu tempom štyroch percent ročne, takže keď budete mať 60 rokov, budete mať v indexovom uložených 60 percent úspor a v dlhopisovom 40 percent. Čo konkrétne znamenajú indexované a dlhopisové fondy?
Vďaka tým prvým môžete investovať nielen do akcií konkrétnej firmy, ale priamo do celého segmentu, štátu či iného výberu. Na druhej strane dlhopisy môžu vydávať firmy aj štáty, pretože je to spôsob, akým sa zadlžujú a idú do deficitu. Ponúkajú však menšie výnosy ako indexové.
Do novej investičnej stratégie sú zaradení pasívni sporitelia, ktorých majetok bol v roku 2013 kompletne celý presunutý do dlhopisového fondu a odvtedy neurobili žiadne rozhodnutie o svojich úsporách. Občanom narodeným od roku 1969 sa presunú úspory do indexových fondov a tiež aj nové povinné príspevky, tým starším, narodeným do roku 1968, tam budú smerovať iba príspevky.
Rôzne spôsoby
Zaradený bol každý, kto od mája tohto roka začal byť prvýkrát ekonomicky aktívny a platil sociálne odvody, či už sám, alebo to za neho robil jeho zamestnávateľ. Ak by ste chceli do investičnej stratégie vstúpiť alebo z nej odísť, môžete to urobiť kedykoľvek bez akýchkoľvek postihov. Ak by ste nechceli byť v druhom pilieri, budete mať 730 dní na to, aby ste svoje rozhodnutie oznámili Sociálnej poisťovni, a vaša účasť na starobnom dôchodkovom sporení sa zruší.
„Celý proces presunov úspor si vyžaduje náročnú prípravu a starostlivú segmentáciu. Zároveň nám záleží na tom, aby sme komunikovali všetky zmeny konkrétne a zrozumiteľne,“ približuje aktuálne dáta Miroslav Kotov, predseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností.
Podľa neho jednou z výhod druhého piliera je aj výber konkrétnej správcovskej spoločnosti a fondu, pričom v ostatných pilieroch túto možnosť nemáte. V budúcnosti, po dosiahnutí dôchodkového veku, vám peniaze vyplatia. Druhý pilier prináša aj tieto výhody:
1. Viete si vybrať, akým spôsobom vám dôchodok vyplatia
2. Využívate všetky výhody sporenia, ako napríklad efekt zloženého úročenia
3. Peniaze sa odvádzajú ešte pred zdanením hrubej mzdy
4. Úspory sa dajú dediť
Zdroj: Allianz