Do dôchodku v sedemdesiatke? Aj to sa môže stať ľuďom narodeným po roku 2010
Od januára 2025 platia nové pravidlá dosiahnutia dôchodkového veku.
⮕ Nadviazanie dôchodkového veku na strednú dĺžku dožitia
⮕ Pozrite si rok narodenia a predpokladaný vek odchodu do dôchodku
⮕ Do pozornosti dávame prelomový ročník narodenia 1967
Nadviazanie dôchodkového veku na strednú dĺžku dožitia
Zjednodušene povedané, vek odchodu dôchodku už nebude pevné číslo. Žijeme čoraz dlhšie a v lepšej kondícii, takže dôchodkový systém v celom svete musí reagovať na tento fakt.
Vek odchodu dôchodku sa bude meniť pre každý ročník podľa toho, ako sa mení dĺžka života v spoločnosti.
Neupravený všeobecný dôchodkový vek
Slovenský zákon zavádza úplne nový pojem – neupravený všeobecný dôchodkový vek. Je základom pre počítanie dôchodkového veku do budúcnosti.
Pre výpočet tohto parametra je dôležitá zmena strednej dĺžky dožitia za posledné dva až trinásť rokov. Preskúmava sa sedem období a z nich sa vyberie stredná hodnota, čiže štvrtá v poradí. Podľa tejto hodnoty sa upraví dôchodkový vek.
Prelomový ročník 1967
Zákon zároveň hovorí, že takto sa vypočíta dôchodkový vek pre ročníky narodenia 1967 a mladších. Dnes už vieme, že ročník narodenia 1966 má všeobecný dôchodkový vek 64 rokov.
Práve ročník narodenia 1967 je novým míľnikom.
Ľudia narodení v roku 1967 a mladší už zažijú zmenu v dôchodkovom veku. Ich dôchodkový vek sa bude odvíjať od toho, koľko rokov sa dožili predchádzajúce ročníky na dôchodku.
Tím Oranžovej obálky preskúmal schválený vzorec s použitím dát z Výskumného demografického centra a Eurostatu o projekcii strednej dĺžky dožitia. Uvedený odhad vývoja dôchodkového veku nie je upravený o vplyv výchovy detí.
Zdroj: Oranžová obálka
Príklad?
Nadviazanie dôchodkového veku na strednú dĺžku dožitia sa dotkne najmä mladších ročníkov. Napríklad ročníku 1993 sa dôchodkový vek zvýši približne o tri roky v porovnaní s ročníkom narodenia 1966.
Odhadom – za 27 rokov vzrastie dôchodkový vek o tri roky.
Každý rok vzrastie dôchodkový vek približne o 40 dní, čiže 1,3 mesiaca. Dnes rastie tempom dva mesiace ročne.
Prvý a druhý pilier a stredná dĺžka života
Nadviazanie dôchodkového veku na strednú dĺžku dožitia je krok k stabilizácii, ale nerieši všetky finančné problémy priebežnej dôchodkovej schémy. Tento princíp rieši len prerozdelenie ľudí na prispievateľov a poberateľov.
Zásadný problém prvého piliera je, že počet prispievateľov do systému klesá a počet poberateľov rastie.
Pre kapitalizačné schémy, ako sú druhý a tretí pilier, dôchodkový vek nemá až taký význam. Odchod do dôchodku je tu daný výškou úspor. Tu sa môžete rozhodovať, ako s úsporami naložíte viacerými spôsobmi.