Získaj dôchodok z II. piliera: Tento jednoduchý postup ti ušetrí čas aj nervy (NÁVOD)
- Dôchodok z II. piliera si vyžaduje isté vybavovačky
- Do piliera sa mnohí dostali automaticky
- Poisťovňa pošle žiadateľovi ponuku, vybrať si nemusí
O dôchodku z II. piliera všetci počuli, vedia, že existuje, no len málokto skutočne vie, ako sa k nemu dostať. Proces na získanie dôchodku z II. piliera nie je až taký jednoduchý. Okrem splnenia niektorých podmienok sa musí sporiteľ podrobiť istému vybavovaciemu procesu.
Pozreli sme sa, ako si dôchodok z druhého piliera vybaviť a na čo netreba zabudnúť.
Dôchodok z II. piliera, čo to vlastne je?
Sociálna poisťovňa informuje, že dôchodok z II. piliera je sporenie v II. pilieri, ktorého účelom je spolu so starobným poistením v Sociálnej poisťovni (I. pilier) zabezpečiť sporiteľovi príjem v starobe. Taktiež zabezpečuje príjem pozostalým.
Z tohto piliera sa vypláca starobný dôchodok, pozostalostný dôchodok, vdovský dôchodok, vdovecký dôchodok a sirotský dôchodok. V neposlednom rade sa z toho vypláca aj výnos z investovania.
Prvým krokom, ako sa dostať k dôchodku, je podanie žiadosti. Túto žiadosť je možné podať v miestne príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne alebo v dôchodkovej správcovskej spoločnosti, v ktorej má poistenec uzatvorenú zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení.
Pozor by si však mali dať tí, ktorí zatiaľ nepoberajú predčasný starobný dôchodok z I. piliera (teda Sociálnej poisťovne). Títo ľudia môžu požiadať o predčasný dôchodok z II. piliera len v Sociálnej poisťovni.
Žiadosť o dôchodok podaná
Následne, po podaní žiadosti, žiadateľovi vystaví dôchodková správcovská spoločnosť (DSS), s ktorou má uzatvorenú zmluvu o dôchodkovom sporení, certifikát o výške nasporených prostriedkov na osobnom dôchodkovom účte. Sociálna poisťovňa nasledujúci deň od vyhotovenia certifikátu zašle danému žiadateľovi ponukový list s ponukami jednotlivých dôchodkov.
To, či ponuka dôchodkov príde listom alebo elektronicky, si žiadateľ zvolí už v podanej žiadosti.
Platnosť dôchodkových ponúk je 30 kalendárnych dní od ich vyhotovenia a je vyznačená v ponukovom liste. „Ak si vyberiete jednu z ponúk, kontaktujte príslušnú poisťovňu alebo DSS. Kontaktné údaje nájdete v ponukovom liste,“ informuje poisťovňa.
Čo ak som si nevybral? Sociálna poisťovňa informuje, že ak si žiadateľ z predložených ponúk počas ich platnosti nevyberie ani jednu, niet sa čoho báť. O dôchodok z II. piliera môže bezplatne požiadať kedykoľvek neskôr.
Ako sa dostať do II. piliera?
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny informuje, že do II. piliera môžu dobrovoľne vstúpiť fyzické osoby, ktoré sú dôchodkovo poistené a nedovŕšili vek 40 rokov. Automaticky do II. piliera vstúpili všetky fyzické osoby, ktorým vzniklo prvé dôchodkové poistenie po 1. máji 2023 a nedovŕšili 40 rokov veku. Táto veková hranica sa však bude v budúcnosti zvyšovať a to rovnako, ako dôchodkový vek.
Ako informuje Tatrabanka, do II. piliera môže vstúpiť každý, kto zatiaľ nedovŕšil vek 40 rokov a už pracoval a platil odvody na dôchodkové pripoistenie do Sociálnej poisťovne. To môžu byť zamestnanci, študenti na brigáde alebo samoplatcovia, ktorí si odvody platili dobrovoľne sami.
Existujú však aj profesie, ktoré nie sú zapojené do dôchodkového systému Sociálnej poisťovne. Medzi tieto zamestnania patria napríklad policajti, hasiči či vojaci. Títo ľudia môžu do II. piliera vstúpiť vtedy, ak sa prihlásia do Sociálnej poisťovne, stanú sa samoplatcami a aspoň jeden krát zaplatia dôchodkové odvody.
Okrem pravdepodobne vyššieho dôchodku je ďalšou z výhod sporenia do II. piliera aj fakt, že tieto financie sú prenosné. Po smrti poistenca ich tak dostanú pozostalí. V I. pilieri možnosť dedenia nie je, našetrená suma tak po smrti sporiteľa ostáva štátu.
Viac informácií o druhom dôchodkovom pilieri môžeš získať aj prostredníctvom svojej banky. Väčšina bánk či životných poisťovní poskytuje poradenské služby, kde ti dokážu sporenie do druhého piliera rýchlo a jednoducho vysvetliť.