2024: Vývoj finančných trhov je dobrou správou pre výkonnosť dôchodkových fondov

Dátum vydania

Očakávania rastúcich cien akcií pokračovali aj začiatkom roka 2024. Ani hrozba, že úrokové sadzby zostanú na vyššej úrovni dlhšie, ako by si investori želali, nezmenila ich solídnu výkonnosť.

Americké akcie v prvom štvrťroku predviedli pôsobivé výnosy, keď si do konca marca pripísali zhodnotenie zhruba na úrovni desiatich percent, čím ich celkový výnos za posledných 12 mesiacov dosiahol necelých 30 percent.

Ceny akcií v prvom štvrťroku rástli aj napriek tomu, že sa inflačné jadro ukázalo rezistentnejšie a v dôsledku toho sa aj očakávania znižovania dolárových a eurových úrokov odkladali na čoraz neskorší termín.

Najväčšie zisky zaznamenali technologické akcie, najmä spoločnosti, ktoré budú s najväčšou pravdepodobnosťou profitovať z rozmachu umelej inteligencie. Do rastového trendu sa zapojili aj hodnotové akcie. Počas väčšiny štvrťroka sa pozornosť sústreďovala na akcie, ktoré by mohli najviac profitovať z revolúcie v oblasti umelej inteligencie. Spoločnosť nVidia, ktorej čipy sú alfou a omegou modelov umelej inteligencie, bola v epicentre pozornosti investorov. Cena jej akcií v prvom štvrťroku vzrástla o 82,5 percenta, čím sa jej 12-mesačný nárast zvýšil na viac ako 225 percent.

Výkonnosť dlhopisového trhu medzitým znížili vyhliadky, že Fed odloží znižovanie sadzieb až na jeseň tohto roka. No napriek tomu americké akciové a dlhopisové trhy pridali v prvom štvrťroku 2024 na svojej trhovej hodnote 7,5 bilióna dolárov, čo zodpovedá približne 30 percentám hrubého domáceho produktu Spojených štátov.

Investori vstupovali do prvého štvrťroka s optimizmom, že hospodárstvo čaká mäkké pristátie, v rámci ktorého sa vyhne recesii. Zároveň sa všeobecne očakávalo, že inflácia sa bude naďalej zmierňovať a Fed začne v marci znižovať úrokové sadzby. Ekonomika, najmä tá americká, sa nielenže vyhla recesii, ale bola silnejšia, ako sa očakávalo.

Eurozóna však aj naďalej zaostáva na hranici stagnácie a prepadu do recesie, pričom motor európskej ekonomiky Nemecko sa v druhej polovici  minulého roka zápornému rastu nevyhlo. Dôvodom bola stagnácia globálneho dopytu, predovšetkým slabší dopyt Číny.

Paradoxne však v očakávaniach budúceho vývoja úrokových sadzieb došlo k otočke. V Spojených štátoch ekonomika rastie solídnym tempom a v kombinácii so silným trhom práce a marcovou infláciou na 3,5 percenta si preto môže Jerome Powell na čele Výboru pre riadenie menovej politiky dovoliť so znižovaním úrokových sadzieb počkať.

Rastúci akciový trh vygeneroval enormné bohatstvo. Rizikové prirážky na podnikových dlhopisoch klesli a tým vytvorili na trhu podmienky podobné situácii, keď klesnú referenčné sadzby centrálnej banky. Očakávania piatich až šiestich znížení dolárových úrokov v tomto roku tak vystriedalo opatrné dvojkolové uvoľnenie menovej politiky Fedu.

V Európe je odlišná situácia. Inflácia sa zmiernila a je len štyri desatiny percenta na dosah dvojpercentnému inflačnému cieľu ECB. V situácii hospodárskej stagnácie spoločného menového bloku to vyústilo do situácie, v ktorej predstavitelia ECB jasne signalizujú, že v júni úrokové sadzby v eurozóne znížia, aj keď ďalší vývoj ostáva nejasný.

Trhový vývoj je dobrou správou pre výkonnosť dôchodkových fondov.

Napriek tomu, že od januára 2024 si sporitelia v druhom pilieri odkladali na dôchodok len štyri percentá v porovnaní s minuloročnými 5,5 percenta, objem úspor v systéme narástol do konca marca na viac ako 15,1 miliardy eur.

Od začiatku roka tak objem majetku v dôchodkových fondoch vzrástol o viac ako miliardu eur kombináciou zhodnotenia exitujúcich úspor, ako aj prílevu nových peňazí.

Garantovaný fond Garant spravovaný spoločnosťou Allianz – Slovenská dôchodková správcovská spoločnosť od začiatku roka do konca marca zhodnotil prostriedky sporiteľov o 0,23 percenta. Indexový fond Progres zhodnotil dôchodkové úspory až o takmer jedenásť percent.

* Upozornenie podľa zákona č. 43/2004 Z. z.: S uzatvorením zmluvy s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou je spojené aj riziko a doterajší alebo propagovaný výnos portfólia dôchodkového fondu v jej správe nie je zárukou budúceho výnosu portfólia dôchodkového fondu. Výkonnosť fondov nezahŕňa infláciu. Činnosť dôchodkovej správcovskej spoločnosti je pod dohľadom Národnej banky Slovenska.

Facebook Twitter Email


Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.