Do druhého piliera príde menej úspor

Dátum vydania

Začiatkom decembra schválila vláda legislatívny návrh, ktorý počíta s trvalým znížením odvodov do druhého piliera.

Kým ešte v roku 2023 sme si odkladali na dôchodok časť  odvodov vo výške 5,5 % hrubej mzdy, od januára 2024 sú to iba 4 %. 14 % tak smeruje do Sociálnej poisťovne a prerozdelí sa ako súčasť solidárneho systému.

Trend mal byť rastúci

Pomer rozdelenia 18 % hrubej mzdy medzi súčasných a budúcich dôchodcov mal mať pritom pôvodne celkom opačný trend. Príspevky do druhého piliera sa mali postupne zvyšovať až na 6 % od roku 2027.

Bolo by to logické aj vzhľadom na demografické prognózy. Tie hovoria jasnou rečou: populácia starne. Kým v súčasnosti na jedného dôchodcu pripadajú dvaja pracujúci, v budúcnosti bude tento pomer jedna k jednej. Posilnením prvého piliera budú súčasní dôchodcovia žiť na úkor tých budúcich.

Je to problém? Jednoznačne.

Zníženie príspevkov do druhého piliera nie je úsporným opatrením. Ak totiž chceme ušetriť, je potrebné buď znížiť výdavky, alebo zvýšiť príjmy. Siahaním na úspory v žiadnom prípade nešetríme, iba odsúvame problém na neskôr. V prípade Slovenska až na obdobie, keď pôjdu do dôchodku dnešní tridsiatnici či štyridsiatnici.

Znížením príspevkov o 2 % sa tým, ktorí začítajú sporiť práve teraz, môže znížiť zásluhový dôchodok až o tretinu. Budúcim dôchodcom tak neostane nič iné, ako spoliehať sa na budúcu štedrosť štátu a na vlastné úspory. Je otázne, čo z toho je viacej pravdepodobné.

Vybrali sme sa opačným smerom

Dlhodobá stabilita dôchodkového systému si vyžaduje posilnenie, nie oslabenie sporiacej schémy. Odborné medzinárodné štúdie považujú za najudržateľnejšie dôchodkové systémy so silnou sporiacou schémou.

Dôchodkové správcovské spoločnosti na problém upozornili vo vyhlásení, v ktorom uvádzajú, že silný druhý pilier dokáže znížiť tlak na verejné financie v časoch, keď sa demografická kríza prejaví naplno.

V hre sú tri kľúčové parametre: dôchodkový vek, výška dôchodku a výška odvodov. Pre udržateľnosť systému bude nutné pracovať so všetkými troma premennými. Ale celkom opačnou cestou, než aká bola zvolená dnes.

Facebook Twitter Email


Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.